Pääsisältö
Entiset elävät meissä
Entiset elävät meissä
Lehtola, Veli-Pekka

Entiset elävät meissä — Saamelaisten historiat ja Suomi

Entiset elävät meissä

Saamelaisten historiat ja Suomi

Hinta nyt35,00 €
(30,84 € alv 0 %)

Kuvaus

Saamelaisten historia vähemmistönä ja alkuperäiskansana houkuttaa usein suoraviivaisiin tulkintoihin alistetusta kansasta. Tätä tukevat monet kehityskulut, mutta voiko historiasta puhua myös muuten kuin kolonialismin valossa?

Yhtä olennaisia saamelaisten historiassa ovat näkökulmat, jotka ovat jääneet vähemmälle huomiolle. On aika nostaa esiin saamelaisten keskinäinen vuorovaikutus ja kanssakäyminen sekä aktiivisuus omien oikeuksiensa puolesta.

Máttut ellet mis - entiset elävät meissä. Teoksessa lähtökohtana on saamelaisten oma historiatietoisuus ja menneisyyden läsnäolo nykypäivässä. Esiin pääsee saamelaisten elävä elämä, ”meijän historiat”. Sen pohjalta eritellään muistamisen tapoja, jotka osoittautuvat tärkeiksi kanaviksi henkilöiden, perheiden ja pienten saamelaisyhteisöjen menneisyyteen. Omat kertomukset ovat olennaisia keskusteltaessa esimerkiksi saamelaisia koskevasta totuus- ja sovintotyöstä. Miksi valtaväestö on edelleen haluton myöntämään menneisyyden kipukohtia?

Muut formaatit tai variantit

Äänikirja, 2022
MP3
24,00 €

E-kirja, 2022
EPUB
22,00 €

Määrä

Lukumäärä

Kovakantinen kirja
Toimitusaika 1-3 arkipäivää

Nimeke Entiset elävät meissä — Saamelaisten historiat ja Suomi
Tekijät Lehtola, Veli-Pekka (Kirjoittaja)
Tuotetunnus 9789523451674
Tuotemuoto Kovakantinen kirja
Ilmestymispäivä 24.2.2022

Kustantaja Gaudeamus
Painos 2. painos, 2022
Julkaisuvuosi 2022
Kieli suomi
Sivumäärä 383
Tuoteryhmät Historia
Kirjastoluokka 92.89 Lapin historia
YSO - Yleinen suomalainen asiasanasto saamelaiset, alkuperäiskansat, kulttuurikosketukset, vuorovaikutus, etniset vähemmistöt, suomalaiset, historiatietoisuus, kollektiivinen muisti, muistin politiikka, historia

Katso myös näitä tuotteita