Pääsisältö
Tahkokallio, Jaakko

Pimeä aika — Kymmenen myyttiä keskiajasta

Pimeä aika

Kymmenen myyttiä keskiajasta

Hinta nyt30,00 €
(26,43 € alv 0 %)

Kuvaus

Huppupäiset pyövelit katkovat ihmisten kauloja, noitia poltetaan, taikausko kukoistaa. Kirkko päättää kaikesta ihmisten elämässä ja maapallon uskotaan olevan litteä. Tällaista oli elämä keskiajalla - vai oliko sittenkään?

Ajatus pimeästä keskiajasta elää sitkeästi osana kertomusta modernin länsimaisen sivilisaation noususta. Keskiaika nähdään synkkänä kautena antiikin ja renessanssin loiston välissä, ja sille on varattu konnan rooli tarinassa yhteiskuntamme kehityksestä. Tätä väritettyä kuvaa on pönkitetty myös populaarikulttuurissa goottilaisesta kauhuromantiikasta moderniin fantasiakirjallisuuteen ja historiallisiin tv-sarjoihin.

Pimeä aika -teoksessa keskiajan asiantuntija Jaakko Tahkokallio oikoo kymmenen yleistä väärinkäsitystä keskiajasta. Murtamalla myytin kerrallaan hän piirtää todenperäisemmän kuvan aikakaudesta, jossa ihmiset eivät olleet vain väkivaltaisia tai kirkko tieteen kehityksen tiellä - ja miekkailu näytti aivan muulta kuin elokuvissa.

Muut formaatit tai variantit

Määrä

Lukumäärä
Kovakantinen kirja
Toimitusaika 1-3 arkipäivää

Nimeke
Pimeä aika — Kymmenen myyttiä keskiajasta
Tekijät
Tahkokallio, Jaakko (Kirjoittaja)
Tuotetunnus
9789523450394
Tuotemuoto
Kovakantinen kirja

Kustantaja
Gaudeamus
Painos
4. painos, 2024
Julkaisuvuosi
2019
Kieli
suomi
Sivumäärä
299
Tuoteryhmät
Historia
Kirjastoluokka
91.6 Keskiaika
YSO - Yleinen suomalainen asiasanasto
keskiaika, myytit, stereotypiat, uskomukset, väärinkäsitykset, valtio (instituutio), kirkko (instituutio), valta, väkivalta, kulttuuri, sivistys, historiantutkimus, historia

Katso myös näitä tuotteita