Pääsisältö
Pikisaaresta Pariisiin
Pikisaaresta Pariisiin
Rantala, Heli M.

Pikisaaresta Pariisiin — Suomalaismatkaajien kokemuksia 1800-luvun Euroopassa

Pikisaaresta Pariisiin

Suomalaismatkaajien kokemuksia 1800-luvun Euroopassa

Hinta nyt20,00 €
(17,62 € alv 0 %)

Kuvaus

”Seison kuin lintu häkkinsä kynnyksellä levitetyin siivin. Minä matkustan, ystäväni: matkustan ulkomaille.”

Näin kirjoitti 23-vuotias Frans Michael Franzén toukokuussa 1795, kun hän nousi purjelaivaan Turun Pikisaaren satamassa. Nuori yliopistomies oli täynnä odotusta, pääsisihän hän nyt ensi kertaa Lontoon ja Pariisin kaltaisiin sykkiviin suurkaupunkeihin.

1700- ja 1800-luvun taitteen Euroopassa matkusteli muitakin suomalaisia. Pikisaaresta Pariisiin -teoksessa heidän seikkailuistaan ja kirjoituksistaan piirtyy kuva kiihkeää aikaa eläneestä maanosasta, jota teollistuminen ja vallankumoukset myllersivät.

Teoksessa seurataan esimerkiksi kreivitär Sophie Creutzin, taidemaalari Mathilda Rotkirchin, lääkäri Immanuel Ilmonin sekä fennomaani J. V. Snellmanin matkantekoa eri puolilla Eurooppaa Holsteinin puutarhoista Etnan rinteille. Miltä Pariisin kadut näyttivät Ranskan vallankumouksen jälkeen? Millainen tunnelma oli wieniläisravintoloissa 1840‐luvun alussa? Miltä tuntui matkustaa täpötäysissä saksalaisissa postivaunuissa keskellä yötä? Entä millaisilta Suomi ja suomalaisuus näyttivät, kun niitä tarkasteli matkan päästä?

Muut formaatit tai variantit

Äänikirja, 2020
MP3
23,00 €

Kovakantinen kirja, 2020
Lankasidos, Suojapaperi
15,00 €

Määrä

Lukumäärä

E-kirja, EPUB
Heti ladattavissa

Nimeke Pikisaaresta Pariisiin — Suomalaismatkaajien kokemuksia 1800-luvun Euroopassa
Tekijät Rantala, Heli M. (Kirjoittaja)
Tuotetunnus 9789523456563
Tuotemuoto E-kirja, EPUB
Ilmestymispäivä 12.8.2020

Kustantaja Gaudeamus
Painos 2020
Julkaisuvuosi 2020
Kieli suomi
Tiedostoformaatti EPUB
Suojaustapa Vesileima
Sivumäärä 306
Tuoteryhmät E-kirjat
Kirjastoluokka 91.8 Uusin aika
Avainsanat historia, matkailu, matkustaminen, 1700-luku, 1800-luku

Lukemisen keinot

  • Ei tietoa siitä, voiko ulkoasua mukauttaa
  • Ei kokonaan luettavissa ruudunlukuohjelmalla tai pistenäytöllä
  • Ei tietoa äänitteistä

Vaaratekijät

  • Ei vaaratekijöitä

Katso myös näitä tuotteita