Pääsisältö
Kuinka vallalle nauretaan
Kuinka vallalle nauretaan
Zareff, Janne

Kuinka vallalle nauretaan — Poliittinen satiiri suomalaisessa televisiossa

Kuinka vallalle nauretaan

Poliittinen satiiri suomalaisessa televisiossa

Hinta nyt17,00 €
(14,98 € alv 0 %)

Kuvaus

Hukkaputki, Hyvät herrat, Iltalypsy, YleLeaks. Poliittinen tv-satiiri on naurattanut suomalaisia jo pitkään. Parhaimmillaan Suomi on ollut jopa edelläkävijämaita poliittisen satiirin tuomisessa televisioon. Jättiyleisöjä keränneistä ajankohtaissarjoista muodostui merkittävä osa aikansa yhteiskunnallista keskustelua.

Kuinka vallalle nauretaan -kirjassa käsikirjoittaja ja huumorin tutkija Janne Zareff avaa poliittisen satiirin merkitystä ennen, nyt ja tulevaisuudessa. Maailmalla poliittinen satiiri voi hyvin, ja etenkin nuoremmille yleisöille siitä on muodostunut maailman seuraamisen tärkeä kanava. Kahnaukset satiirintekijöiden ja vallanpitäjien välillä eivät silti ole mennyttä maailmaa.

Zareff kertoo myös rehellisesti poliittisen satiirin synnyttämisestä. Läpi kirjan seurataan Noin viikon uutiset -ohjelman tekoprosessia, mikä pakottaa pohtimaan humoristien ikuisuuskysymyksiä. Mitä hauskaksi tekemisen keinoja on olemassa? Mihin kritiikin terä kannattaa ja pitää kohdistaa? Kuinka loukkaavaa sisältö voi vielä olla, jotta edes joku nauraa?

Samalla selviää, että kaikki satiiri ei olekaan pelkkää viatonta viihdettä.

Muut formaatit tai variantit

Äänikirja, 2020
MP3
20,00 €

Pehmeäkantinen kirja, 2020
Flexikantinen
30,00 €

Määrä

Lukumäärä

E-kirja, EPUB
Heti ladattavissa

Nimeke Kuinka vallalle nauretaan — Poliittinen satiiri suomalaisessa televisiossa
Tekijät Zareff, Janne (Kirjoittaja)
Tuotetunnus 9789523456273
Tuotemuoto E-kirja, EPUB
Ilmestymispäivä 4.3.2020

Kustantaja Gaudeamus
Painos 2020
Julkaisuvuosi 2020
Kieli suomi
Tiedostoformaatti EPUB
Suojaustapa Vesileima
Sivumäärä 272
Tuoteryhmät E-kirjat
Kirjastoluokka 77.492 Elokuvan ja televisio-ohjelmien historia, Suomi
Avainsanat huumori, komiikka, koomikot, poliittiset johtajat, poliittiset johtajat, populaarikulttuuri, satiiri, televisio-ohjelmat, vallankäyttö, yhteiskuntakritiikki

Lukemisen keinot

  • Ei tietoa siitä, voiko ulkoasua mukauttaa
  • Ei kokonaan luettavissa ruudunlukuohjelmalla tai pistenäytöllä
  • Ei tietoa äänitteistä

Vaaratekijät

  • Ei vaaratekijöitä

Katso myös näitä tuotteita