Pääsisältö
Heteroajattelu
Heteroajattelu
Wittig, Monique

Heteroajattelu

Heteroajattelu

Hinta nyt34,00 €
(29,96 € alv 0 %)

Kuvaus

Orjuuttaminen tuottaa orjan ja herran - sukupuoli tuottaa naisen ja miehen.
Monique Wittigin esseekokoelma Heteroajattelu on 1900-luvun feminismin klassikko, joka ilmestyy nyt ensi kertaa suomeksi. Teos kyseenalaistaa itsestäänselvyyksinä pidettyjä käsityksiä sukupuolesta, kielestä ja kirjallisuudesta.

Wittigin mukaan sukupuoli syntyy koko yhteiskunnan läpäisevästä heteroajattelusta, joka pohjaa oletukseen ”miehen” ja ”naisen” luonnollisuudesta. Tällaiset eronteot ovat kuitenkin kielen tuotteita, ja siksi niihin voidaan puuttua kieltä muokkaamalla. Kirjallisuus voi toimia sotakoneena taistelussa heteroajattelua vastaan.

Uuskonservatiivisuuden nousun keskellä Wittigin neljä-viisikymmentä vuotta sitten esittämät ajatukset ovat polttavan ajankohtaisia. Teos tuo esiin myös näkökulmia, jotka ovat jääneet vähälle huomiolle nykykeskustelussa. Wittigin mukaan kiistely siitä, synnyttääkö sukupuolen biologia vai kulttuuri, johtaa harhaan. Päämääränä tulee yksinkertaisesti olla sukupuolen lakkauttaminen sorron välineenä.

Muut formaatit tai variantit

E-kirja, 2026
EPUB, Reflowable / Mukautuva sivutus
24,00 €

Pehmeäkantinen kirja
Tulossa 13.10.2026. Tilattavissa 90 vuorokautta ennen ilmestymispäivää.

Nimeke Heteroajattelu
Alkuteos The Straight Mind (1992) ja La pensée straight (2001)
Tekijät Wittig, Monique (Kirjoittaja)
Rundgren, Heta (Kääntäjä)
Rundgren, Heta (Johdannon kirjoittaja)
Tuotetunnus 9789523453869
Tuotemuoto Pehmeäkantinen kirja
Ilmestymispäivä 13.10.2026

Alkuteos The Straight Mind (1992) ja La pensée straight (2001)
Kustantaja Gaudeamus
Painos 2026
Julkaisuvuosi 2026
Kieli suomi
Sivumäärä 200
Tuoteryhmät Tulossa syksyllä
Kirjastoluokka 11 FILOSOFIA
Avainsanat feminismi, heteronormatiivisuus, queer-tutkimus, sukupuolentutkimus, sukupuoli

Katso myös näitä tuotteita