Pääsisältö

Wittig, Monique

Straight-ajattelu

Straight-ajattelu

Hinta nyt34,00 €
(29,96 € alv 0 %)

Kuvaus

Monique Wittigin (1935-2003) esseekokoelma Straight-ajattelu on 1900-luvun feminismin klassikko, joka kyseenalaistaa itsestäänselvyyksinä pidettyjä käsityksiä sukupuolesta, kielestä ja kirjallisuudesta.

Wittigin mukaan sukupuoli syntyy koko yhteiskunnan läpäisevästä katsannosta, joka pohjaa oletukseen ”miehen” ja ”naisen” luonnollisuudesta. Tämä straight-ajattelu naamioi poliittisuutensa puheisiin selkeydestä, normaaliudesta ja ”terveestä järjestä”. Eronteot ovat kuitenkin kielen tuotteita, ja siksi niihin voidaan puuttua kieltä muokkaamalla. Kirjallisuus voi toimia sotakoneena taistelussa straight-ajattelun itsestäänselvyyksiä vastaan.

Wittigin alun perin neljä-viisikymmentä vuotta sitten esittämät ajatukset ovat polttavan ajankohtaisia myös 2020-luvulla, kun konservatiiviset arvot ovat jälleen nousussa. Teos tuo esiin näkökulmia, jotka ovat jääneet vähälle huomiolle nykykeskustelussa. Wittigin mukaan kiistely siitä, synnyttääkö sukupuolen biologia vai kulttuuri, johtaa harhaan. Päämääränä tulee yksinkertaisesti olla sukupuolen lakkauttaminen sorron välineenä.

Muut formaatit tai variantit

Määrä

Lukumäärä
Pehmeäkantinen kirja
Ennakkotilattavissa. Tuote ilmestyy 9.10.2026 ja toimitetaan sen jälkeen.

Nimeke
Straight-ajattelu
Alkuteos
The Straight Mind (1992) ja La pensée straight (2001)
Tekijät
Wittig, Monique (Kirjoittaja)
Rundgren, Heta (Kääntäjä)
Rundgren, Heta (Johdannon kirjoittaja)
Tuotetunnus
9789523453869
Tuotemuoto
Pehmeäkantinen kirja
Ilmestymispäivä
9.10.2026

Alkuteos
The Straight Mind (1992) ja La pensée straight (2001)
Kustantaja
Gaudeamus
Painos
2026
Julkaisuvuosi
2026
Kieli
suomi
Sivumäärä
200
Tuoteryhmät
Tulossa syksyllä
Kirjastoluokka
11 FILOSOFIA
Avainsanat
feminismi, heteronormatiivisuus, queer-tutkimus, sukupuolentutkimus, sukupuoli

Katso myös näitä tuotteita